تبلیغات
زورخانه امام علی (ع) رضوانشهر

زورخانه امام علی (ع) رضوانشهر
قالب وبلاگ

شروع ثبت جهانی آئین های زورخانه ای از چه سالی بود ؟

لوح ثبت جهانی آئین های ورزش زورخانه ای در یونسکو در مراسم ابوموسی رونمایی شد .

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش باستانی،آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای با همت و پایمردی فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای كشورمان و همراهی نمایندگی دایمی ج. ا. ایران در یونسكو (پاریس)، همچنین با محوریت سازمان میراث فرهنگی از خطر دست اندازی و ثبت دیگر كشورها در امان ماند تا تاریخ پهلوانی ایران زمین همچون برخی افتخارات سرزمین مان توسط كشورهای دیگر مصادره نشود و به نام ایران در اجلاس كنیا (16 نوامبر 2010 – 25 آبان 1389 ) تاریخ به عنوان میراث معنوی بشریت ثبت گردد .

اما شروع تبث جهانی آئین های زورخانه ای از چه سالی بود ؟

ماجرا اینگونه بود كه در اولین روز از اسفند ماه 1384 تفاهم نامه ای بین پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش باستانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکترسید عبداله سجادی در جهت پژوهش و مستند سازی ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی ایران برقرار گردید.

هدف اصلی انعقاد این  تفاهم نامه، پیشنهاد ثبت ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی ایران در فهرست میراث شفاهی، معنوی بشری در یونسکو  بوده که در بند 2 این تفاهم نامه یاد شده است.

در این تفاهم نامه (1/12/84 با شماره 5172/2/842) که به امضای محمد میر شکرابی (رئیس پژوهشکده مردم شناسی سازمان میؤاث فرهنگی و گردشگری) و سید عبداله سجادی (رئیس وقت فدراسیون ورزشهای باستانی و کشتی پهلوانی) رسیده است، دکتر میلاد محقق به عنوان نماینده مشترک پژوهشکده و فدراسون جهت ایجاد و برقراری هماهنگی های لازم، پیگیری و اجرای کلیه امور مربوط به این تفاهم نامه همکاری نموده است .

حال اگر در مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی آئین های زورخانه ای که در جزیره ابوموسی  برگزار گردید از سید عبداله سجادی (رئیس وقت فدراسیون ورزشهای باستانی و کشتی پهلوانی) تقدیر و تشکر می گردد به خاطر روشنفکری ایشان در راستای حفظ میراث پدران و گذشتگان و شروع این امر پسندیده و خداپسندانه بود و به وسیله مسئولین فدراسیون بعد از سجادی پیگیری و به وسیله طالقانی رونمایی شد و تاریخ است که همه را ثبت می نماید و کسی نمی تواند زحمات خدمتگذاران  را به نام خود مصادره کند .

[ شنبه 22 تیر 1392 ] [ 04:09 ب.ظ ] [ حامد رفیعی مجومرد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


ورزش باستانی برای اولین بار در رضوانشهر جمعه شب مورخ 1383/04/12 در حسینیه سالار شهیدان افتتاح گردیدکه بعد از گذشت یک سال ونیم به پایگاه شهید چمران انتقال یافت و به مدت دو سال ورزش در آنجا سپری شد.با توجه به سفر مقام معظم رهبری به استان یزد و قول ساخت 20 زورخانه،زورخانه رضوانشهر در آب انبار واقع در زیر مسجد جامع در اوایل تیرماه 1387 به بهره برداری رسیدو ورزشکاران ورزش خود را نوروز 1388 شروع کردند. در حال حاضر فعالیت زورخانه شبهای زوج هقته از ساعت 19:30 الی 21:30 به طور رسمی برقرار میباشد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :